Lov na položenou
V rybářském řádu pro revíry Jihočeského územního svazu je nově upravena definice lovu na položenou. Jedná se o poměrně zásadní změnu a dotýká se velkého množství rybářů.
Lov na položenou je nyní definován takto:
Při lovu na položenou není pohyb nástrahy osobou provádějící lov aktivně ovlivňován. Použity smí být nejvýše 2 udice. Na každé udici je možné použít pouze jeden jednoduchý háček. V období od 16. června do 31. prosince je možné jednoháček nahradit jedním dvoj- nebo trojháčkem, nebo při lovu na nástražní rybičku i víceháčkovým systémem s nejvýše 3 háčky (jedno-, dvoj, nebo trojháčky). Zátěž (nebo krmítko), musí být na udici upevněna tak, aby se po utržení vlasce samovolně uvolnila. Použít lze pouze odepínacích (vypínacích) zátěží, nebo zátěží a krmítek průběžných. V případě použití průběžné zátěže (nebo krmítka) smí být fixována pouze zarážkou upevněnou na vlasci od zátěže směrem k háčku. Mezi zátěží (nebo krmítkem) a prutem nesmí být žádná další zarážka (myšleno pevná).
Účelem nové definice lovu na položenou v rybářském řádu pro revíry Jihočeského územního svazu je, aby ryba byla v případě utržení montáže schopná se sama zbavit zátěže použité na montáži (např. olovo, krmítko či kámen). Nové znění lovu na položenou má tedy za cíl zakázat montáže, které neumožňují rybě se zátěže zbavit a tím tyto ryby ochránit před vážným poškozením. V rámci této základní myšlenky by měli probíhat také kontroly rybářské stráže. Montáž musí být sestavena tak, aby po utržení byla ryba schopna se sama zátěže (olovo, krmítko, kámen atd.) zbavit.