Close

24.11.2016

Tiskové prohlášení k financování obnovy populace lipana.

Populaci lipanů se daří obnovovat

Jedna z typických lososovitých ryb se vrací do přírody. Lipan podhorní například z Vltavy pod Lipnem po roce 2000 téměř vymizel, rybáři se jej ale od roku 2005 snaží do řeky vracet. Kontrolní odlovy, které proběhly v minulém týdnu, potvrdily, že se jeho populaci daří obnovovat.

Český rybářský svaz má rybu s typickou duhovou hřbetní ploutví dokonce ve svém logu. Na háčcích jej ale rybáři nacházeli stále méně. Důvodů bylo víc, od úprav vodních toků, přes přemnožení predátorů, až po zhoršení hydrologických poměrů. „Už v roce 2005 jsme v jižních Čechách přistoupili k razantnímu zvýšení lovné míry na 40 centimetrů a v posledních letech do vodních toků intenzivně vysazujeme kolem sta tisíc lipanů v různém věku,“ říká o záchraně lipana hospodář jihočeských rybářů Milan Hladík. Efekt se podle něj začal dostavovat v posledních třech letech, kdy se lipan začal objevovat například v Českém Krumlově. „V listopadu jsme provedli dva kontrolní odlovy přímo ve městě a okolí. Ulovili jsme několik desítek lipanů o délce 25 – 35 cm, tedy násadě z roku 2014 a 2015 se zde velmi daří,“ zhodnotil výsledek první etapy záchranného projektu Hladík. Na něm se kromě rybářů podílejí i Jihočeský kraj a Nadace ČEZ, které platí přibližně polovinu násady. „V rámci Nadace ČEZ podporujeme projekty, které se věnují jak životnímu prostředí, tak i rozvoji regionů. A tento projekt obě tyto oblasti spojuje,“ odůvodňuje podporu ze strany energetiků zástupce společnosti ČEZ Petr Šuleř.

Celkově podle rybářů došlo k zotavení populace lipanů v tocích s vhodnými podmínkami zejména ve Vltavě nad Lipnem, Otavě, horní Malši a Blanici. Na Vltavě pod Lipnem se násadě daří především v okolí Českého Krumlova, kam nyní i směřuje další vysazování. Významnou roli přisuzují rybáři i faktu, že jsou lipani vysazováni i do levostranného přítoku Polečnice, kde se jim také daří, a ti pak posilují populaci ve Vltavě. Pokles populace v současné době naopak pozorují na Volyňce.

V rámci řešení projektu JčÚS ČRS úzce spolupracuje s Jihočeskou univerzitou v Č. Budějovicích, Fakultou rybářství a ochrany vod (FROV JU), která se problematikou záchrany a stabilizace lipana v našich vodách dlouhodobě zabývá. „V současné době se v rámci spolupráce na výše uvedeném projektu věnujeme hodnocení adaptability vysazovaných násad ve vybraných lokalitách. Potřebné informace získáváme prostřednictvím vysazování označených ryb a jejich zpětných odlovů. Je zpracovávána i bakalářská práce na téma „Hodnocení efektivity reintrodukce lipana podhorního do vybraných lokalit jihočeských toků“, uvádí pracovník spolupracující instituce Tomáš Randák.

lipan-1