Close

6.2.2020

Únorové rybářství

Únorové Rybářství: Progestiny v českých vodách, vše o kaprovi a indián s třesoucíma se rukama

Voda je v únorovém Rybářství tématem číslo jedna. V pokračující spolupráci s Jihočeskou univerzitou se tentokrát zaměříme na množství progestinů v českých vodách, dále se podrobně podíváme na nejoblíbenější českou rybu a vydáme se do daleké Kalifornie, kde se setkáme s domorodým indiánem.

Možná trochu paradoxně bývá řeka nejznečištěnější pod čističkami odpadních vod. Je to proto, že ČOV nebyly konstruovány na to, aby zlikvidovaly tak obrovskou variabilitu chemických látek, které denně používáme. Do vody tak unikají sloučeniny, které mohou být nebezpečné nejenom rybám, ale v konečném důsledku i savcům, včetně člověka.

Paní docentka Hana Kocour Kroupová se zabývá progestiny, tedy látkami, které mohou negativně ovlivňovat endokrinní systém (orgány produkující hormony). Progestiny se vyskytují jak přírodní (patří sem důležitý progesteron), tak syntetické a v únorovém Rybářství se dozvíte, jak výrazně jsou tyto látky zastoupené v českých vodách a jak na ryby působí.

Kapr a vše o něm
Kapr. Krásná a rybáři velmi oblíbená ryba pro svou bojovnost na udici. V článku profesora Petra Spurného se dočtete, jak kapra převážel františkánský mnich Jean de Plan Carpin ve 13. století, kolik tun kaprů vyprodukuje české rybníkářství a jak si stojí v porovnání s dalšími kaprařskými mocnostmi.

Dozvíte se mimo jiné také to, že na některých místech je kapr považován za vysoce škodlivý druh a co by se vám stalo, kdybyste v Austrálii použili u nás oblíbenou metodu chyť a pusť. Ve článku naleznete také informační perličky, třeba o koi kaprech. Jak například vypadal okrasný kapr, za kterého byla občanka Tchaj-wanu ochotná zaplatit přes 40 milionů korun?

Lososi, nebo zemědělství?
Představte si, že vyrazíte do Kalifornie, kde potkáte indiána, který roztřesenýma rukama vytáhne z odpadkového pytle půlku lososa a vypráví vám, že při jeho lovu zasekl lachtana. To prožil Marek Šmejkal, jenž brzy zjistil, že třas nebyl způsoben indiánovým rozrušením. Mnohem důležitější ale je, co v USA zjistil – Američané se rozhodli zpřístupnit lososům cestu do řeky Klamath tím, že zbourají všechny čtyři pracně vybudované přehrady na této řece. Upřednostňují návrat lososů do řeky i před vodními zdroji pro zemědělství.

Přeji vám pěkné čtení a pokud byste měli chuť si únorové číslo objednat, můžete tak učinit na e-shopu Rybářství (https://irybarstvi.cz/e-shop/). Pokud máte zájem o předplatné pro sebe nebo někoho svého blízkého, můžete tak udělat zde (https://irybarstvi.cz/predplatne/).

Ondřej Cupal
Šéfredaktor Rybářství