Zářijové rybářství
Zářijové Rybářství: Letní lov v podání kaprařky a téma kormorána očima vědce
Hned několika zajímavým tématům se věnuje zářijové Rybářství. Kaprařka Lucie Somolová se ohlédne za letním lovem kaprů, doktor Martin Čech z Biologického centra AV ČR se pozastaví nad problémem jménem kormorán a studenti FROV Jihočeské univerzity napoví, jaké to je být posluchačem tamní fakulty.
Kaprařina zažívá velkým boom a získává si stále více příznivců a příznivkyň. Jednou z výrazných postav české kaprařské scény je Lucie Somolová, která je hlavní tváří zářijového Rybářství. Ve svém textu zavzpomíná na výpravu, na níž se musela potýkat s problémem, který valná část rybářů zažívá v letních měsících velmi často.
Kormoráni. Už při četbě toho slova se mnohým rybářům zrychlí tep a nejraději by sáhli po nějakém ostrém předmětu. Jak se na problematiku dívá vědecký pracovník Martin Čech, který se kromě jiného zabývá i potravní ekologií rybožravých predátorů? Čím se kormorán vyznačuje, může být jeho přítomnost někde prospěšná a jak se s ním snaží vypořádávat v zahraničí?
Hned dva články studentů Fakulty rybářství a ochrany vod JU naleznete v zářijovém čísle. Jakub Kocour čtenářům přiblíží prázdninovou praxi v akvaponickém skleníku a společně s Pavlem Švejdou se vydáme na německou farmu Fischzucht Rhönforelle, kde se specializují na chov různých druhů jeseterů. Jak taková stáž probíhá? A má student čas zabývat se i jinými věcmi?
Přinášíme také rozhovor s výraznou osobností spojenou s havárií na Bečvě, Stanislavem Pernickým, jenž se stal laureátem prestižní Ceny Josefa Vavrouška. Pan Pernický vysvětlí, co si o vývoji celé kauzy myslí a co ho překvapilo ve vztahu s ničivým tornádem.
Na stech stránkách Rybářství toho naleznete samozřejmě mnohem více. Zářijové číslo můžete získat na e-shopu Rybářství (https://irybarstvi.cz/e-shop/). Předplatné pro sebe nebo své blízké zařídíte pod tímto odkazem (https://irybarstvi.cz/predplatne/).
Přeji vám příjemné čtení!
Ondřej Cupal
Šéfredaktor Rybářství